Miejska Biblioteka Publiczna  w Sopocie rozpoczęła gromadzenie odpowiednich materiałów czytelniczych ukierunkowanych na dzieci i młodzież z dysleksj± i problemami pokrewnymi. Podjęła również starania o skompletowanie literatury przedmiotowej na ten temat, z myślą o rodzicach i opiekunach. Sukcesywnie wzbogacana oferta sopockiej biblioteki obejmuje: programy i gry komputerowe przeznaczone dla osób, które chcą opanować umiejętność pisania bez błędów ortograficznych (m.in. „Ortofrajda” Lesława Furmagi wydana przez Pomorskie Studio Wdrożeń Dydaktycznych, oparta na systemie dydaktycznym, który poprzez kojarzenie koloru z literą oddziałuje na pamięć wzrokową, powoduje trwałe zapamiętanie poprawnej pisowni), bezpłatny  dostęp do stron internetowych z ćwiczeniami dla osób z dysleksjś, kolekcję książek z serii „Lektury dla Tych, Którym Czytanie Sprawia Trudności”, możliwoćć korzystania z oprogramowania systemowego z opcj± powiększonego druku, tzw. książki mówione (teksty literackie nagrane na kasetach magnetofonowych). Specjalna oferta dla najmłodszych, to bajki komputerowe z tekstem widocznym na ekranie i jednocześnie czytanym przez lektora. Miejska Biblioteka Publiczna w Sopocie posiada również informacje na temat działalności Polskiego Towarzystwa Dysleksji zrzeszającego rodziców dzieci z  dysleksją rozwojową oraz profesjonalistów służących im pomocą: psychologów, logopedów oraz nauczycieli-terapeutów.

Uroczyste otwarcie Biblioteki Ortofrajdka odbędzie się 13 listopada o godzinie 11.00 w Bibliotece Głównej przy ul. Obrońców Westerplatte 16.

W programie przewidziano lekcję kolorowej ortografii (malowanie dyktanda i "Magiczne sprawdziany"), którą poprowadzi Lesław Furmaga, znany pisarz oraz niestrudzony działacz na rzecz reformy programów szkolnych i nauki poprzez zabawę, autor powieści dla dorosłych i dzieci, słuchowisk i scenariuszy filmowych, twórca systemu dydaktycznego Ortofrajda, autor pierwszego w Polsce pamięciowo-wzrokowego słownika ortograficznego dla dzieci, twórca pierwszego „skansenu ortograficznego” dla dzieci Kraina Ortofrajdy.

Gościem spotkania będzie również Roman Janiec - twórca, reżyser, scenarzysta filmów wideo, gry komputerowej, planszowej, Ortogów. Producent elektronicznych gier, zabaw i filmów Kolorowej Ortografii - Ortofrajdy. Współtwórca wystroju i wielu pomocy dydaktycznych we wzorcowej Krainie Ortofrajdy.

W trakcie spotkania odbędzie się prezentacja Ortofrajdka i Ortogramka oraz multimedialnego pakietu "Ortofrajda". Grę komputerow±, malowane dyktanda, pamięciowo-wzrokowy słownik dla dzieci, ortopuzzle, ortomozaiki i inne pomoce dydaktyczne będzie można kupić po cenach promocyjnych.


Miejska Biblioteka Publiczna im. Józefa Wybickiego
ul. Obrońców Westerplatte 16
tel. (058) 551-12-86, 551-12-87,
fax. 550-08-90

www.mbp.sopot.pl
Wypożyczalnia dla Dorosłych, Dzieci i Młodzieży (czynna w poniedziałki, wtorki, czwartki i piątki w godz.: 8-19, soboty - co druga- w godz. 9-14)
e-mail: wyp@sopot.pl

Pracownia Komputerowa dla Dzieci i Młodzieży (czynna w poniedziałki, wtorki, czwartki i piątki w godz.: 12-19, soboty - co druga- w godz. 9-14)
e-mail: komput@sopot.pl

klikając na zdjęcie uzyskujemy powiększenie
   
Pokaz slajdów:    Pokaz slajdów: