Hel Hel Krynica Morska Frombork Krynica Morska Frombork Kraina Ortofrajdy Kraina Ortofrajdy Będomin Szafarnia Radzyń Chełmiński Świerk Wieliczka Wieliczka Żarnowiec Żarnowiec Bóbrka Bóbrka
Na mapie Przyjaciół Ortofrajdy zaznaczone są ciekawe pod względem historycznym, geograficznym i przyrodniczym miejscowości, które Ortofrajdek poznał w trakcie swych podróży.

Dlatego też, chcąc uczestniczyć w przygodach Ortofrajdka, odwiedzajcie te miejsca, a zobaczycie wiele niezwykłości. Przy okazji możecie wysłać stamtąd Ortofrajdkowe pocztówki, możecie także nabyć w tych miejscach gry Ortofrajda. Przyjaciele Ortofrajdy zapraszają więc serdecznie dzieci, rodziców, pedagogów - wszystkich miłych gości! Właśnie te miejsca w Polsce powinniście Państwo odwiedzić w pierwszej kolejności.
Na naszej mapie przybywa nowych Przyjaciół. Miejsca te odwiedzają liczne wycieczki.


Hel

Port i miasteczko jak z bajki, mikroklimat o właściwościach hartujących, czyste plaże i woda, mnóstwo atrakcji turystycznych, a przede wszystkim fokarium. Przy Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego - jedyny tego rodzaju obiekt w Polsce z kompleksem małych i dużych basenów, plażą dla fok i podwodnym podglądem. Realizowany jest tu m.in. program odtwarzania populacji foki szarej. Wizyta na Helu i w fokarium to niepowtarzalna przygoda turystyczno-przyrodnicza.

http://hel.hel.univ.gda.pl/

Krynica Morska

Niegdyś osiedle rybackie - dziś znane kąpielisko na Mierzei Wiślanej - położone na grzbiecie i zboczach zalesionych wydm. Słynie z przyjaznego kuracjuszom mikroklimatu, pięknej, czystej plaży i wielu atrakcji turystycznych. Po stronie Zalewu Wiślanego znajduje się mały port, posiadający w sezonie letnim połączenie wodne z Elblągiem i Tolkmickiem.
Z latarni morskiej podziwać można mierzeję, zalew i Zatokę Gdańską.

Frombork

Miasto, port, ośrodek rybołówstwa i kultury nad Zalewem Wiślanym - założony na miejscu staropruskiego grodu, otrzymał prawa miejskie w 1310 r. Obwarowania z wieżami i bramami otaczające Wzgórze Katedralne pochodzą z XIV- XVI w. W latach 1512 - 1543 przebywał tutaj i dokonał wielkiego odkrycia Mikołaj Kopernik. Ten, który... wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię...! Znajduje się tu także planetarium, punkt widokowy oraz wieża, gdzie wielki astronom mieszkał i prowadził obserwacje. Każdego lata w miejscowej katedrze odbywa się festiwal organowy.

www.frombork.art.pl

Będomin

W pięknym dworku, gdzie urodził się Józef Wybicki, znajduje się dziś Muzeum Hymnu Narodowego.
W jego zbiorach zobaczymy wiele bezcennych pamiątek związanych z historią Polski, a także teksty, nuty i płyty gramofonowe z najstarszymi nagraniami znanych pieśni, takich jak „Boże coś Polskę”, „Warszawianka”, „Rota”... Ortofrajdek poleca wszystkim tę patriotyczną przygodę z historią.

Szafarnia

To miejsce szczególne w życiu i twórczości Fryderyka Chopina, przepełnione niezwykłym klimatem i duchem największego polskiego kompozytora. Właśnie tu, jako kilkunastoletni chłopiec, przyjeżdżał nasz wielki mistrz. Niepowtarzalny klimat tego miejsca nie pozostał bez wpływu na twórczość muzyka. W dworku zobaczycie wiele oryginalnych przedmiotów pochodzących z czasów wizyt Chopina oraz piękny, zabytkowy park, ze stawem w kształcie fortepianu. W Szafarni odbywają się liczne koncerty fortepianowe i konkursy malarskie.

Wieliczka

Kopalnia Soli w Wieliczce i tamtejsze muzeum to jeden z naszych najcenniejszych skarbów narodowych. Wpisana w 1978 r. na pierwszą, ogłoszoną przez UNESCO, Listę Światowego Dziedzictwa Kultury i Przyrody. Z rozległego labiryntu około 300 km podziemnych chodników turystom udostępniono odcinek 3-kilometrowy, znajdujący się od 64 do 135 m pod ziemią. Korytarze umożliwiają poznanie olbrzymich wyrobisk, podziemnych jezior i kaplic wykutych w soli. Największe zainteresowanie turystów wzbudza Kaplica św. Kingi, położona na głębokości 101 m. Ma ona 55 m długości,18 m szerokości i jest wysoka na 12 m.

www.kopalnia.pl

Żarnowiec

Wśród starych lip we wsi znajduje się dworek Marii Konopnickiej, pisarki i poetki, ofiarowany jej przez społeczeństwo w 25-lecie twórczości. Od 1960 r. mieści się tu Muzeum Biograficzne jej imienia. Wnętrza dworku zachowały swój pierwotny wygląd. W pokojach zwraca uwagę gabinet z biurkiem i ulubionym krzesłem poetki oraz zawsze świeże kwiaty.

Bóbrka

Przepiękny skansen - muzeum, światowa kolebka przemysłu naftowego. W 1854 roku w Bóbrce powstała pierwsza na świecie kopalnia ropy, założona przez wynalazcę lampy naftowej Ignacego Łukasiewicza. W roku 1862 pobudowano tu pierwszą na kontynencie europejskim wieżę wiertniczą. W Bóbrce zachowało się wiele ciekawych zabytków, między innymi 18-metrowy szyb, kuźnia i ówczesny warsztat, kotłownia i kierat, a także obelisk ku czci wielkiego polskiego wynalazcy. Kopalnia Bóbrka była matką rozwoju techniki wiertniczej, przerobu ropy i transportu produktów naftowych. Obecnie jest niezwykłym skansenem - muzeum najstarszej na świecie kopalni ropy.

http://www.geo.uw.edu.pl/BOBRKA/index

Świerk

Instytut Problemów Jądrowych w Świerku k. Otwocka zajmuje się podstawowymi badaniami z dziedziny fizyki subatomowej (fizyka cząstek elementarnych i jądrowa, fizyka plazmy gorącej itp.) oraz stosowaniem metod fizyki jądrowej i produkcją odpowiednich urządzeń dla rozmaitych gałęzi nauki i gospodarki, w tym zwłaszcza medycyny. Zatrudnia wybitnych naukowców i inżynierów, kształci kadrę (studium doktoranckie, przewody habilitacyjne), prowadzi specjalistyczne szkolenia, współpracuje z czołowymi ośrodkami naukowymi na świecie.

www.ipj.gov.pl

Radzyń Chełmiński

Miasto wzmiankowane w 1015 roku jako gród pruski. Ruiny zamku krzyżackiego w Radzyniu Chełmińskim to jeden z najważniejszych zabytków kultury średniowiecznej w Polsce. Ten przepiękny, fragmentarycznie zachowany zabytek, pochodzi z 1234 roku. Położony w niedostępnym miejscu pełnił funkcję strategiczną i do czasu wzniesienia Malborka odgrywał kluczową rolę w administracji państwa krzyżackiego. Od czasów wojny trzynastoletniej, zakończonej pokojem toruńskim w 1466 r., do rozbiorów był w posiadaniu królów polskich, a kres jego świetności położyły wojny szwedzkie.

www.hoteloaza.pl
www.hoteloaza.pl/ortofrajda.htm
Rycerze XXI wieku