- - -  powrót  - - -

Pierwsza lekcja - Roman Janiec - PSWD

Lekcja 1
Do pierwszej lekcji przygotowujemy się dokonując zakupu kolorowej kredy: różowej, zielonej, brązowej, czarnej i granatowej. (Biała kreda umownie podczas pracy przy tablicy może zastąpić kolor czarny). Uczniowie są zaopatrzeni w zeszyty i mazaki (lub kredki).
Na lekcji nauczyciel przedstawia (może opisać słownie) postacie Ortofrajdka, Ortogramka, Ortochochlika i Czarnej Gramatyki - bajkowe postacie, które będą towarzyszyć dzieciom podczas kolorowych lekcji. Opowiada o ich przygodach w Krainie Kolorowej Ortografii. Przedstawia kolorowe litery: ó, rz, ż, h oraz wyjątki z sz. Uczniowie wspólnie recytują wierszyk, ucząc się go na pamięć: ó z kreską różowe od dziś będzie, rz granatowe zawsze wszędzie, ż zielone niezawodnie, h brązowe bardzo modnie, wyjątki z sz czerwone, u i ch czarnym posmolone.
Następnie rozpoczyna się „zabawa”. Nauczyciel pisze na tablicy wyraz z luką, np. g…ra. Uczniowie kolejno podchodzą do tablicy, wybierają według siebie właściwy kolor kredy i zamalowują lukę. Pozostałe dzieci przypatrują się i dokonują oceny. Po zapisaniu tablicy nauczyciel ściereczką w wyrazach napisanych na tablicy wyciera kolory, pozostawiając lukę, zapraszając uczniów do przepisania ich do zeszytu. Zaznacza, aby brakujące litery zastąpiły właściwą barwą mazaka lub kredki. Pod koniec lekcji podaje adres strony internetowej www.ortofrajda.pl, gdzie dzieci mogą posłuchać Ortofrajdkowych piosenek, poczytać listy kolegów, w grach on-line zmierzyć się z Czarną Ortografią, malować ortograficzne pejzaże czy teżobejrzeć zdjęcia z Ortofrajdkowych spotkań, napisać list do Ortofrajdka.

Lekcja 2
Zabawa w skojarzenia, pomagająca uczniom skojarzyć wyraz stwarzający problem ortograficzny z kolorem, np. róża jest różowa, ó kreskowane różowe, liście róży są zielone, ż jest zielone, tak samo wąż, żmija, trawa. Słowa morze, rzeka kojarzymy z wodą i kolorem granatowym - rz jest granatowe. Hak brązowy, zardzewiały - h brązowe. Pszczoła, pszenica - pole i czerwone maki – czerwone sz.

- - -  powrót  - - -