O Ortofrajdzie napisali:grudzień 2002 - "Biuletyn Oświatowy"

„Żetelny, bierznia, murzdrzek rzułtobrónatny, wąrz..." - pod względem fonetycznym jest tu wszystko prawie w porządku i dla dziecka, które po raz pierwszy zasiada w ławce szkolnej, nic nie trąca ortograficznym skandalem.”

...więcej23 grudnia 2002 - "Komputer Świat"

...Ortofrajda uczy ortografii w sposób bardzo przyjazny - w formie opowieści i zabawy. Trudne litery są zawsze zaznaczone kolorem, dzięki czemu dziecko szybko uczy się kojarzenia i lepiej zapamiętuje pisownię. Pomaga to przezwyciężyć niechęć do nauki...

...więcej

4 października 2002 - "Dziennik Bałtycki - Żuławy i Mierzeja"

„System dydaktyczny o nazwie "Kolorowa ortografia", oparty na grach komputerowych, już niedługo znajdzie się w programie nauczania we wszystkich polskich szkołach. Przygotował go Roman Janiec z Gdańska, opierając się na pomyśle Lesława Furmagi, znanego polskiego literata, który wymyślił ten system nauki 60 lat temu. Obaj panowie nauczają ortografii tym systemem we wsi Łaszka w gm. Sztutowo. Założyli tam Krainę Ortofrajdy. To placówka dydaktyczna, do której przyjeżdżają uczniowie ze szkół całej Polski, tylko po to, aby na wesoło uczyć się zasad polskiej pisowni.
Kiedy 60 lat temu chodziłem do szóstej klasy szkoły podstawowej, moja nauczycielka powiedziała do mnie: "Masz króliczy móżdżek - przepisz to sto razy" - opowiada L. Furmaga. Wtedy właśnie wpadłem na pomysł aby zastępować ortogramy typu: ż, rz, ó, u, h, ch kolorami. To cudowny sposób. W ciągu trzech miesięcy każdy może nauczyć się poprawnej pisowni.

Ortofrajda w przyszłym tygodniu powinna uzyskać aprobatę Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu.”

...więcej31 maja 2002 - "Dziennik Bałtycki"

"Krainę Ortofrajdy... urządzili w raju - bo inaczej nie można nazwać tego cudownego miejsca nad Zalewem Wiślanym - i wzięli się do roboty. Zaprosili żaby, koniki polne, kormorany i bociany. Wokół las, łąka, woda. Postawili drewniany dworek Ortofrajdka. A Gramatykę - czarownicę na miotle - zamknęli w starej szopie na gruby łańcuch. Obok wykopali Studnię Wiedzy Ortograficznej. A ukrytą w zieloności i kwiatach Katedrę Ortofrajdy objął sam Mistrz - Lesław Furmaga... "

...więcej31 października 2001 - "Nowiny Żuław"

"Większości uczniom na dźwięk słowa ortografia cierpnie skóra. Niewątpliwie trudna to dziedzina nauki naszego ojczystego języka. Mało kto zapewne wie, że w miejscowości Łaszka, w gminie Sztutowo, znajduje się czarodziejska kraina, w której można nauczyć się ortografii z radością w sercu i z uśmiechem na ustach..."

...więcejCzerwiec 1996 - Gazeta Uniwersytetu Gdańskiego

"Czy nauka naszej skomplikowanej pisowni może być dla dzieci atrakcyjną zabawą? Wydaje się, że wreszcie tak..."

...więcejOrtofrajda w TV

TVP3 Bydgoszcz
Przystanek Kujawska
w ramach patronatu medialnego konkursu Wielkie Malowanie OrtografiiTVP1
Rower Błażeja, Kawa czy herbataTV Gdańsk
Program publicystycznyTV Gdańsk
Panorama