6 października 2006 r. po długiej walce z chorobą, odszedł od nas na zawsze Wielki Przyjaciel Dzieci Roman Janiec. Był przekonany, że metoda Kolorowej Ortografii pomaga dzieciom pokonać trudności w nauce poprawnego pisania i ostatnie lata życia poświecił na wprowadzenie jej do szkół.

Jeździł po całym kraju i opowiadał o Ortofrajdzie, która żmudną naukę ortografii zamieniła w zabawę i przyjemność. Robił zdjęcia, kręcił filmy i pokazywał wszystkim, jak można bawić się ortografią.

Każdą wolną chwilę poświęcał na spotkania z uczniami i nauczycielami w szkołach. Otwierał Kluby Ortofrajdka i Biblioteki Ortofrajdy. Był współorganizatorem turniejów ortograficznych, konferencji i głównym pomysłodawcą Społecznej Akcji Wielkie Malowanie Ortografii.

To właśnie on sprawił, że tysiące dzieciaków podróżuje z Ortofrajdkiem po Polsce, poznaje jej historię i z „kolorowym uśmiechem na twarzy” uczy się poprawnie pisać bez stresu i w duchu tolerancji. To dzięki niemu liczne grono nauczycieli rozwinęło się aktywnie zawodowo i osiąga sukcesy w pracy dydaktycznej.