- - -  powrót  - - -

19.04.2005 odbyło się spotkanie informacyjne nt. konkursu „Wielkie Malowanie Ortografii” w Szkole Podstawowej w Bysławiu

19 kwietnia 2005 roku w Szkole Podstawowej im. Janusza Korczaka w Bysławiu mieliśmy okazję przenieść się do krainy Kolorowej Ortografii. W świat barwnych liter zaprowadził nas Pan Roman Janiec z Pomorskiego Studia Wdrożeń Dydaktycznych. W spotkaniu uczestniczyła Pani Danuta Słoma – Wizytator Kujawsko-Pomorskiego Kuratorium Oświaty, pracownicy Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej z Tucholi, p. Henryk Hoppe – Przewodniczący Rady Rodziców oraz nauczyciele nauczania zintegrowanego i języka polskiego szkół powiatu tucholskiego. Spotkanie przebiegało w bardzo miłej atmosferze. Zadziwiały reakcje dzieci na lekcji pokazowej, które były pochłonięte kolorowaniem dyktand i uzupełnianiem plansz, całkowicie zapominając o obecności osób dorosłych. Zebrani poznali sposoby pracy z kolorową ortografią: obowiązujące kolory – wierszyk Ortofrajdy, ortograficzne pranie, kostka, gra dydaktyczna, pamięciowo – wzrokowy słownik ortograficzny. Niezwykle cenne były rozmowy pedagogów, wymiana poglądów, pytania, dzielenie się doświadczeniem i pomysłami. Z pewnością Kolorowa Ortografia przyciąga uwagę dzieci, pozwala w sposób atrakcyjny poznawać polską pisownię, jest niezwykle pomocna w pracy z dziećmi ze specyficznymi trudnościami w uczeniu się, jest sposobem na nudę, czego dowodem niech będzie jedno z licznych haseł zdobiących ściany szkoły:

"Ortofraja plus kolory
Lepiej wchodzą nam do głowy"


Jolanta Mówińska
Hanna Ostrowicka

P.S. Jak pięknie z ideą dbałości o poprawność języka ojczystego, tak bliską Kolorowej Ortografii, zapisują się słowa patrona naszej szkoły: „Błąd w mowie to jak plama tłusta i brzydka na fotografii matki, którą kochasz, to jak niestarannie przyszyta łata na ubraniu, w którym idziesz w gościnę. Źle mówić i pisać, to znaczy krzywdzić swoją mową tych wszystkich, którzy ją z taką czcią tworzyli.”

J. Korczak

- - - Pokaz slajdów - - -

01.JPG
02.JPG
03.JPG
04.JPG
05.JPG
06.JPG
07.JPG
08.JPG
09.JPG
10.JPG
11.JPG
12.JPG
13.JPG
14.JPG
15.JPG
16.JPG
17.JPG
18.JPG


22.JPG
23.JPG
024.JPG
22.JPG
23.JPG
024.JPG
22.JPG
23.JPG
024.JPG
Foto: Roman Janiec

- - - Pokaz slajdów - - -

- - -  powrót  - - -